Texas HS football playoff scores and pairings

By: By The Associated Press
By: By The Associated Press

CLASS 5A
DIVISION I
State Quarterfinals
Allen 34, Euless Trinity 21
Round Rock Stony Point 28, Dallas Skyline 14
Fort Bend Hightower 38, Pearland 21
SA Clark 24, Austin Westlake 21
State Semifinals
Allen (13-1) vs. Round Rock Stony Point (13-1), 2 p.m. Saturday,
Waco's Floyd Casey Stadium
Fort Bend Hightower (12-0) vs. SA Clark (13-1), 4 p.m. Saturday,
Austin's Royal-Memorial Stadium
DIVISION II
State Quarterfinals
Wylie 31, Cedar Hill 21
Copperas Cove 45, Klein Oak 7
Katy 42, La Porte 0
Smithson Valley 19, SA Reagan 14
State Semifinals
Wylie (12-2) vs. Copperas Cove (13-1), 6 p.m. Saturday, Waco ISD
Stadium
Katy (11-3) vs. Smithson Valley (13-1), 2 p.m. Saturday,
Houston's Rice Stadium
---
CLASS 4A
DIVISION I
State Quarterfinals
Denton Guyer 37, Wolfforth Frenship 35
Longview 43, Hewitt Midway 42, OT
Friendswood 20, Beaumont Central 19
Lake Travis 71, Killeen 9
State Semifinals
Denton Guyer (12-2) vs. Longview (12-2), 8 p.m. Saturday, Texas
Stadium
Friendswood (11-1) vs. Lake Travis (14-0), 2 p.m. Saturday,
College Station's Kyle Field
State Quarterfinals
Everman 27, Stephenville 24
Sulphur Springs 52, Rockwall Heath 47
Dayton 42, Brenham 21
Kerrville Tivy 45, Pflugerville Hendrickson 14
State Semifinals
Everman (14-0) vs. Sulphur Springs (12-2), noon or 1 p.m.
Saturday, Texas Stadium
Dayton (12-1) vs. Kerrville Tivy (12-2), 2 p.m. Saturday,
Georgetown
---
CLASS 3A
DIVISION I
State Semifinals
Prosper 39, Abilene Wylie 38, 2 OT
Waco LaVega 41, Cuero 21
State Championship
Prosper (13-1) vs. Waco La Vega (12-2), 4 p.m. Saturday, Texas
Stadium
DIVISION II
State Quarterfinals
Liberty Hill 48, Bridgeport 27
Celina 50, Kaufman 6
Cathage 31, Gilmer 28
Giddings 21, Bellville 20, 2 OT
State Semifinals
Liberty Hill (14-0) vs. Celina (11-3), 5 p.m. Saturday,
Midlothian
Carthage (12-2) vs. Giddings (11-3), 6 p.m. Saturday, Corsicana
---
CLASS 2A
DIVISION I
State Semifinals
Muleshoe 35, Pilot Point 10
Kirbyville 61, Altair Rice 42
State Championship
Muleshoe (14-0) vs. Kirbyville (13-0), 6 p.m. Saturday, Grand
Prairie's Gopher Bowl
DIVISION II
State Quarterfinals
Cisco 27, Idalou 13
Pottsboro 31, Grandview 9
Daingerfield 21, Newton 18
Blanco 27, Refugio 7
State Semifinals
Cisco (13-1) vs. Grandview (14-0), 2 or 6 p.m. Saturday, Justin
Northwest HS
Daingerfield (13-1) vs. Blanco (14-0), 7:30 p.m. Friday, Texas
Stadium
---
CLASS 1A
DIVISION I
State Semifinals
Canadian 68, Quinlan Boles 27
Mart 22, Junction 12
State Championship
Canadian (12-1) vs. Mart (12-2), 2 p.m. Saturday, Wichita Falls'
Memorial Stadium
DIVISION II
State Quarterfinals
Stratford 55, Iraan 15
Albany 14, Archer City 7
Cayuga 27, Maud 18
Ganado 14, Falls City 7
State Semifinals
Stratford (12-1) vs. Albany (14-0), 2 p.m. Saturday, Lubbock's
Lowrey Field
Cayuga (12-2) vs. Ganado (9-3), 6 p.m. Saturday, A&M
Consolidated HS
---
SIX-MAN
DIVISION I
State Semifinals
Follett 64, Fort Davis 42
Strawn 102, Abbott 70
State Championship
Follett (11-2) vs. Strawn (13-1), 7 p.m. Saturday, Lubbock's
Lowrey Field
DIVISION II
State Semifinals
Borden County 52, Silverton 6
Woodson 101, Walnut Springs 63
State Championship
Borden County (13-0) vs. Woodson(10-4), 3 p.m. Saturday,
Wolfforth Frenship HS

(Copyright 2008 by The Associated Press. All Rights Reserved.)


Sherman 4201 Texoma Pkwy (903) 892 -8123 Ardmore 2624 S. Commerce (580) 223-0946
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 35746819