Southeastern Places 46 on GAC All-Academic Team

Following the 2013-14 season the Great American Conference has released its list of Academic All-Conference honors which features 46 Southeastern student athletes.

Nine of SE's 10 sports were represented on the team which GAC schools combined for a record 476 honorees from the league's 11 schools.

Softball was the top performer in total honorees for the Savage Storm with 10 members selected, with eight members of the football team next and seven from men's tennis in third.

SE led the GAC in men's tennis selections with its seven.

GAC football student-athletes garnered the most All-Academic selections, 79, followed by 64 from baseball and 63 in softball.

For student-athletes to be recognized on the Academic All-Conference team, they must have reached sophomore athletic and academic standing (true freshmen and redshirt freshmen are not eligible) and must have completed at least one full academic year at the nominating institution. In addition, their grade-point average must be a minimum of 3.30 based on the 4.0 system. The GPA shall be cumulative for the athlete's entire collegiate career.

Below is the list of Southeastern honorees:

Jonathan Dailey So. Baseball
Jaime Paxton Sr. Baseball
Joe Hardy Diggs Jr. Football
Ryan Harkness Jr. Football
Greg Jackson Jr. Football
Josh Morrison So. Football
Derek Ogg Sr. Football
Ryan Russell Jr. Football
Nick Sioson So. Football
Chad Tucker Jr. Football
Jeffrey Hunter Sr. Golf
Matthew McIntosh So. Golf
Joey Schroeder Jr. Golf
Joaquin Aquilera So. Men's Tennis
Martin Bedecarratz So. Men's Tennis
Christopher Burns Jr. Men's Tennis
Christopher Carillo Jr. Men's Tennis
Tiago Ferreira So. Men's Tennis
Billy Haugen Jr. Men's Tennis
Nathan Nelmes Sr. Men's Tennis
Laramie Beal So. Softball
Lacie Cook Sr. Softball
Shaina Crites So. Softball
Rachel Jones So. Softball
Mindy McElroy Sr. Softball
Shayna Milam Sr. Softball
Kelsey Overacker Sr. Softball
Jessica Simmons So. Softball
Darrian Williams Jr. Softball
Brittany Wilson Sr. Softball
Taylor Benner Sr. Volleyball
Courtney Miller Jr. Volleyball
Kaylie Baxter So. Women's Basketball
Gunnhildur Hansdottir So. Women's Basketball
Cheree Kiser Jr. Women's Basketball
Taylor Richards So. Women's Basketball
Madison Thames So. Women's Basketball
Emily Williams Jr. Women's Basketball
Cheyenne Buck So. Cross Country
Shelby Fraser Sr. Cross Country
Kayle Reaves Sr. Cross Country
Tabitha Oglesby So. Cross Country
Cassaundra Braaten So. Women's Tennis
Marina Dias So. Women's Tennis/Volleyball
Elba Haugen So. Women's Tennis
Ilga Racika-Racko So. Women's Tennis


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
Sherman 4201 Texoma Pkwy (903) 892 -8123 Ardmore 2624 S. Commerce (580) 223-0946
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 270198651 - http://kxii.com/a?a=270198651