H.S. Basketball Scores - Friday, March 2, 2012

TEXAS
--------------

BOYS BASKETBALL
Whitewright 49, Red Oak Life 45
Dodd City 50, Douglass 45

OKLAHOMA
----------------------------
BOYS BASKETBALL
Class 2A Area I
Area
Consolation Semifinal
Hooker 52, Alva 33

Championship
OKC Northeast 44, Pioneer-Pleasant Vale 39

Class 2A Area II
Area
Consolation Semifinal
Latta 51, Caddo 47, 2OT

Championship
Watonga 50, Carnegie 43

Class 2A Area III
Area
Consolation Semifinal
Yale 39, Dale 38

Championship
Hennessey 61, Preston 58

Class 2A Area IV
Area
Consolation Semifinal
Porter Consolidated 38, Summit Christian 31

Class 3A Area I
Area
Consolation Semifinal
Millwood 60, Lexington 51

Class 3A Area II
Area
Consolation Semifinal
Oklahoma Centennial 67, Prague 42

Championship
Kingfisher 35, Stroud 33

Class 3A Area III
Area
Championship
Haskell 56, Sperry 54

Consolation
Adair 66, Verdigris 54

Class 3A Area IV
Area
Championship
Keys (Park Hill) 44, Kansas 38

Consolation
Victory Christian 64, Spiro 55

Class 4A Area I
Area
Championship
Anadarko 32, Piedmont 30

Consolation
Cache 78, Clinton 59

Class 4A Area II
Area
Championship
Douglass 80, John Marshall 59

Consolation
Mount St. Mary 48, Heritage Hall 41

Class 4A Area III
Consolation
McLain/TSST 57, Berryhill 46, OT

Class 4A Area IV
Area
Championship
Roland 54, Locust Grove 37

Consolation
Cascia Hall 52, Muldrow 45

Class 5A Area East
Consolation
Capitol Hill 58, Bishop Kelley 52, OT

Guthrie 57, Memorial 54

Championship
Carl Albert 58, Coweta 54

Tulsa East Central 63, Central High 56

Class 5A Area West
Consolation
El Reno 71, OKC Northwest 65

Championship
Del City 53, Ardmore 51

McGuinness 48, Deer Creek 47

Class 6A Area East
Championship
Jenks 56, Sapulpa 50

Tulsa Edison 45, Bartlesville 41

Union 74, Booker T. Washington 70, 3OT

Class 6A Area West
Consolation
Midwest City 66, Lawton 58

Championship
Edmond Memorial 61, Putnam City 45

Class A State Tournament
Semifinals
Cheyenne 26, Weleetka 25, OT

Class B State Tournament
Semifinal
Arnett 50, Kinta 45

Forgan 56, Lomega 28

GIRLS BASKETBALL
Class 2A Area I
Area
Consolation
Sayre 34, Alva 33

Championship
OKC Northeast 35, Fairview 32

Class 2A Area II
Area
Consolation
Colbert 49, Latta 41

Championship
Thomas Fay Custer 56, Snyder 50

Class 2A Area III
Area
Consolation
Dale 56, Oklahoma Union 44

Championship
Colcord 31, Tonkawa 29

Class 2A Area IV
Howe 42, Talihina 35

Area
Championship
Oktaha 42, Rattan 39

Class 3A Area I
Area
Championship
Sulphur 49, Millwood 46

Class 3A Area II
Area
Consolation
Davis 48, Washington 45

Kingfisher 52, Chisholm 42

Championship
Prague 54, Chandler 40

Class 3A Area III
Area
Consolation
Verdigris 46, Chelsea 33

Championship
Adair 49, Morris 34

Class 3A Area IV
Area
Consolation
Wilburton 40, Sequoyah Tahlequah 39

Championship
Kansas 45, Salina 38

Class 4A Area I
Area
Consolation
Elgin 52, Cache 39

Championship
Anadarko 71, Piedmont 53

Class 4A Area II
Area
Consolation
Cushing 49, Bethel 39

Championship
Mount St. Mary 71, Douglass 51

Class 4A Area III
Area
Consolation
Tulsa Webster 55, Byng 47

Championship
Vinita 47, Perkins-Tryon 32

Class 4A Area IV
Area
Championship
Fort Gibson 49, Idabel 26

Class A Area IV
Consolation
Jay 49, Muldrow 30

Class A State Tournament
Semifinals
Frontier 54, Copan 35

Okarche 42, Chattanooga 39

Class B State Tournament
Semifinals
Hammon 50, Red Oak 31

Lomega 65, Balko 46


Sherman 4201 Texoma Pkwy (903) 892 -8123 Ardmore 2624 S. Commerce (580) 223-0946
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 141268503 - http://kxii.com/a?a=141268503