Texas AP high school poll

By: By The Associated Press
By: By The Associated Press

Here is The Associated Press high school poll for the week of Sept. 1, with first place votes in parentheses, records, points based on 10-9-8-7-6-5-4-3-2-1, and the team's ranking in last week's poll:

Class 5A

Team ................................... Rec.....Pts.....Pvs
1. Euless Trinity (19).............1-0....199......1
2. Plano (1)............................1-0...167.......2
3. Southlake Carroll...............1-0...141.......4
3. Galena Park North Shore...1-0...141......5
5. Abilene...............................1-0....99.......7
6. Allen...................................1-0....92.......8
7. Odessa Permian.................1-0....80.......6
8. Katy....................................0-1....47.......3
9. Spring Westfield.................0-0....38.......9
10. Converse Judson.............1-0....34.....10

Others receiving votes: Flower Mound Marcus 11. Lufkin 11. rving MacArthur 9. Round Rock Stony Point 8. Beaumont West Brook . Smithson Valley 6. Arlington Bowie 6. Pearland 4. Leander 1.

Class 4A
Team ........................................... Rec.....Pts.....Pvs
1. Austin Lake Travis (16)...........1-0.....185......2
2. Wichita Falls Rider (4)..............1-0.....172......1
3. Everman...................................1-0.....133......3
4. Dayton......................................1-0.....131......5
5. Dallas Highland Park.................1-0.....122......6
6. Abilene Cooper.........................1-0.......81......9
7. Aledo........................................1-0.......75.......-
8. Port Lavaca Calhoun................1-0.......57.....10
9. Longview..................................0-1.......25.....8
10. Kerrville Tivy...........................1-0.......20......-

Others receiving votes: Texarkana 18. Stephenville 15. Texas City 13. Dallas Carter 11. Austin Travis 9. Edcouch-Elsa 7. Saginaw 5. Schertz Steele 4. Waco 4. FW Southwest 4. Ennis 3. CC Calallen 3. Houston Yates 1. Rosenberg Lamar Consolidated 1. EP Del Valle 1.

Class 3A
Team ........................................... Rec.....Pts.....Pvs
1. Liberty Hill (12).........................1-0.....189.......1
2. Celina (8)..................................1-0.....185.......2

3. Waco La Vega.........................1-0.....144.......3
4. China Spring.............................1-0.....124.......5
5. Cuero........................................1-0.....103.......6
6. Navasota..................................1-0.....102.......4
7. Brownwood.............................1-0......81........7
8. West Orange-Stark...................1-0.....69.........8
9. Gilmer........................................1-0.....47.......10
10. Sealy.......................................0-0.....25.........9

Others receiving votes: Abilene Wylie 7. Monahans 6. Crockett 6. Rio Hondo 3. Texarkana Pleasant Grove 3. Devine 2. CC West Oso 1. Tyler Chapel Hill 1. Giddings 1. Prosper 1.

Class 2A
Team ........................................... Rec.....Pts.....Pvs
1. Cisco (18).................................1-0.....197......1
2. Crane (1)..................................1-0.....163......2
3. Pilot Point (1).............................1-0.....138......4

4. Arp............................................1-0.....108...,..6
5. Hitchcock..................................1-0......107.....5
6. Kirbyville....................................1-0.......96......8
7. Elysian Fields.............................1-0.......72......9
8. Refugio.......................................1-0......69.....10
9. Early............................................0-1.....39.......3
10. Altair Rice..................................1-0.....25.......-

Others receiving votes: Blanco 18. Winnsboro 13. Salado 12. Daingerfield 8. Clyde 7. Muleshoe 6. Caddo 4. Corrigan-Camden 4. Newton 3. San Augustine 3. Bushland 3. Melissa 1. Lago Vista 1. DeKalb 1. Idalou 1. Kermit 1.

Class 1A

Team ........................................... Rec.....Pts.....Pvs
1. Canadian (18)...........................1-0.....194......2
2. Maud (2)...................................1-0.....166......3
3. Sundown..................................1-0.....161......4
4. Mart...........................................1-0.....140......6
5. Stratford....................................1-0......85.....10
6. Cayuga......................................1-0......84.......7
7. Itasca.........................................1-0......81.......9
8. Roscoe......................................0-1......61.......5
9. Alto............................................0-1......46.......1
10. Normangee..............................1-0......15...... -

Others receiving votes: D'Hanis 13. Iraan 11. Sunray 9. Bremond 6. Quinlan Boyles 5. Windthorst 5. Mount Enterprise 4. Munday 3. Shiner 3. Grapeland 2. Nazareth 2. Gorman 1. Chilton 1. Tenaha 1. Archer City 1.

(Copyright 2008 by The Associated Press. All Rights Reserved.)


Sherman 4201 Texoma Pkwy (903) 892 -8123 Ardmore 2624 S. Commerce (580) 223-0946
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 27809814 - http://kxii.com/a?a=27809814