Denison all over the 4A All-State Team

The 2008 Class 4A All-State high school football team, released
Wednesday, as voted on by The Associated Press Sports Editors based
on regular-season performance. Players are listed in alphabetical
order at each position.
FIRST-TEAM OFFENSE:
OFFENSIVE LINE:
- CORBIN BOETTGER, Denison, Jr., graded over 95 percent; no
sacks allowed
- DALVIN GLASS, Dallas Carter, Jr., led offensive line for team
that averaged 345 rushing yards
- PADEN KELLY, Lake Travis, Sr., 56 knockdowns; graded 83
percent; no sacks allowed
- RHONTAE SCALES, Killeen, Sr., 65 pancakes, 55 knockdowns
- MASON WALTERS, Wolfforth Frenship, Sr., graded 94 percent; 23
pancakes, 46 knockdowns
ENDS/RECEIVERS:
- A.J. DUGAT, Dayton, Sr., 70-1,139 receiving, 14 TDs; 358
rushing yards, 4 TDs
- CADE MCCRARY, Lake Travis, Sr., 54-1,182 receiving, 16 TDs
(21.5 per-catch average); 2 rushing TDs
QUARTERBACK:
- GARRETT GILBERT, Lake Travis, Sr., 180-266 passing, 3,043
yards, 38 TDs, 2 INTs; 509 rushing yards, 12 TDs
RUNNING BACKS:
- JOHN HUBERT, Hewitt Midway, Sr., 207-1,877 rushing, 27 TDs
- D.J. JONES, Denison, Jr., 183-2,240 rushing, 32 TDs; 1 TD
catch; 1 kickoff return TD
- KENDIAL LAWRENCE, Rockwall-Heath, Sr., 229-2,069 rushing, 32
TDs
KICKER:
- JUSTIN STOUT, West Mesquite, Jr., 13-of-16 FGs, long of 50;
36-of-36 on PATs
OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: GARRETT GILBERT, Lake Travis.
---
FIRST-TEAM DEFENSE:
LINEMEN:
- ROJELIO CHAVIRA, Dumas, Sr., 90 tackles, 21 TFL; 11 QB sacks;
17 QB hurries; 2 fumbles recovered
- CASEY FELTON, Canyon Randall, Sr., 101 tackles, 31 TFL, 1 INT
return for TD, 9 QB sacks, 4 fumbles recovered
- JESUS HERRERA, EP Parkland, Sr., 96 tackles, 16 sacks, 2
fumbles recovered
- CHRIS MALDONADO, Buda Hays, Sr., 94 tackles, 17 TFL, 10 sacks,
2 fumbles recovered, 2 fumbles caused
LINEBACKERS:
- QUINTON CROW, Lake Travis, Jr., 129 tackles, 35 solo, 14 TFL,
5 sacks, 5 hurries, 1 fumble caused, 1 fumble recovered, 2 pass
breakups
- HARRY HATCH, Lake Travis, Sr., 99 tackles, 47 solo, 19 TFL, 11
sacks, 1 INT, 4 fumbles caused, 10 hurries, 2 pass breakups, 1
blocked kick
- GLENN SUMNEY, Texas City, Sr., 136 tackles, 11 TFL in 9 games;
2 fumbles recovered, 3 fumbles caused, 2 INTs (1 return for TD), 2
sacks
BACKS:
- CHARLIE ALVA, EP Chapin, Jr., 83 tackles, 7 INTs
- DONOVAN BONNER, Dallas Lincoln, Sr., 47 tackles, 12 pass
breakups, 8 INT (2 returned for 2 TDs)
- JOSEPH GARCIA, Edcouch-Elsa, Sr., 85 tackles, 70 solo, 12 INTs
- LAMARCUS HOWARD, Longview, Sr., 83 tackles (53 solo), 3
fumbles recovered, 9 pass breakups, 4 INTs (2 TDs), 1 punt return
for TD
PUNTER:
- JORGE MARTINEZ, FW North Side, Sr., 42.3-yard average on 30
punts
DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: CASEY FELTON, Canyon Randall.
---
SECOND-TEAM OFFENSE:
LINEMEN:
Presley Godson, Lamar Consolidated, Sr.; Greg Hall, Denton
Guyer, Sr.; Ty Horn, Hewitt Midway, Sr.; Blake Pair, Stephenville,
Sr.; Bryce Redman, Longview, Jr.; Abraham Trejo, Weslaco East, Jr.
ENDS/RECEIVERS:
Andre Gautreaux, Friendswood, Sr.; Kyle Guinyard, Ennis, Sr.;
Logan Vick, Kerrville Tivy, Sr.
QUARTERBACK:
Scotty Young, Denton Ryan, Jr.
RUNNING BACKS:
Andrew Alvarado, Weslaco East, Sr.; John De La Rosa, Canutillo,
Sr.; Waymon James, Sherman, Sr.
KICKER:
Jorge Martinez, FW North Side, Sr.
---
SECOND-TEAM DEFENSE:
LINEMEN:
Meyer Criss, FW Wyatt, Sr.; Josh Emmons, Stephenville, Sr.;
Chris Henderson, Dallas Carter, Sr.; Darcell Roberts, Dallas
Lincoln, Sr.
LINEBACKERS:
Kerry Hyder, Austin Johnson; Tony Sanchez, Edcouch-Elsa, Sr.;
Trenton Thomas, Brenham, Sr.
BACKS:
Victor Cooper, Red Oak, Sr.; Ahmad Dixon, Hewitt Midway, Jr.;
Derrick Falke, Elgin, Sr.; Dustin Harris, Livingston, Sr.
PUNTER:
Ryan Lasky, Willis, Sr.
---
HONORABLE MENTION OFFENSE:
LINEMEN: Jaqwaylin Arps, Denison; Bo Brasher, McKinney; Dayarion
Broadnax, Brenham; Jesse Coffey, Denton Guyer; Kyle Gillam,
Lumberton; Jesse Gonzalez, Canutillo; Garrett Gramling, Denton
Ryan; Blake Holland, Denton Ryan; Corey Howard, WF Rider; Hunter
Howden, Lumberton; Troy Lawson, El Campo; Dewayne Phillips,
Stephenville; Jazz Reeves, Longview; Jake Russell, Sulphur Springs;
Catarino Salazar, Weslaco East; Zack Saldivar, Big Spring; Moises
Samayoa, Port Lavaca Calhoun; Jeremy Serrano, Buda Hays; Matt
Shepperd, Marshall; Jordon Smith, Aledo; Blake Spears, Abilene
Cooper; Chance Vernon, Gregory-Portland; Brock Wempa, Royse City;
Austin Wood, Rockwall-Heath.
ENDS/RECEIVERS: D.J. Beshears, Denton Ryan; Marcus Calhoun, EP
Austin; Chris Franklin, Everman; Jace Jackson, Sulphur Springs;
Joey Knight, Lake Dallas; D'Shawn Singletary, Seguin; Eric Ward, WF
Rider; Darius White, FW Dunbar; Eric Whitfield, Dumas.
QUARTERBACKS: John David Baker, San Angelo Lake View; James
Franklin, Lake Dallas; Cody Green, Dayton; Tyrik Rollison, Sulphur
Springs; Luke Woodley, Dallas Highland Park.
RUNNING BACKS: Gary Bivens, Brazosport; Darrell Cantu-Harkless,
Austin Crockett; Jay Catlin, Denton Ryan; Bryan Dickenson, Dallas
Highland Park; Jacob Hanna, Lumberton; Tyler McCray, Longview; Brad
Mills, Stephenville; A'mon Pimpton, Abilene Cooper; Frank Reddic,
Kilgore; Cori Sanchez, EP Chapin; Charles Sims, Houston Westbury;
Peter Smith, Forney; Eric Stephens, Mansfield Timberview; Jaimaine
Wilhite, Denton Guyer; Ryan Young, Sulphur Springs.
KICKERS: German Chavarria, Stephenville; Norberto Contreras, EP
Parkland; Esteban Martinez, Port Lavaca Calhoun; Joey Neale, WF
Rider; Jacob Powell, Denison; Lance Ratliff, Wolfforth Frenship.
---
HONORABLE MENTION DEFENSE:
LINEMEN: Adam Ayala, Huntsville; Tony Battie, Dallas Lincoln;
Taylor Bible, Denton Guyer; Ryan Blackshear, Dumas; Juan Cortez,
Texas City; Kirby Ennis, Huntsville; Cade Hollandsworth, Big
Spring; Daniel Jenkins, Houston Worthing; Bryan King, Port Lavaca
Calhoun; Chris Knighton, Longview; Jon Koontz, Aledo; Bracy McCoy,
Brazosport; Mark Murrill, Lumberton; Colton Nash, Sulphur Springs;
Frank Rodriguez, Edcouch-Elsa; Zach Shaver, WF Rider; Michael
Terry, Angleton; Spencer Wilson, Denton Guyer.
LINEBACKERS: Anthony Beard, Lumberton; Jeremy Boyd, Port Lavaca
Calhoun; James Chambers, WF Rider; James Davidson, Huntsville;
Mason Deerinwater, WF Rider; Tevin Elliott, Mount Pleasant; Brandon
Henderson, Abilene Cooper; Murphey Henk, Dallas Highland Park;
Tyler Higginbotham, Sulphur Springs; Ricky Inthirath, Dumas;
Brandon Jeffery, Denison; Charles Kelly, Hewitt Midway; Lee
Langston, Everman; DaiVon McLucas, FW Eastern Hills; Bryan Skow, El
Campo; Blake Terry, Denton Guyer; Chris Weaver, Longview.
BACKS: Matt Bonano, Dallas Highland Park; Kevin Brent, Dallas
South Oak Cliff; Alonte' Darden, Longview; Will Ford, Abilene
Cooper; Jeremy Hall, Brenham; Aston Hughes, Denison; Demontre
Hurst, Lancaster; Chris Malone, Stephenville; Johnny McSheffery,
Sulphur Springs; Darren Mickens, EP Parkland; Daniel Muro, Del
Valle; Josh Stewart, Denton Guyer; Jurell Thompson, WF Rider;
Shalamar Traylor, Denison; Kendrick Washington, Brenham; Eric
Whitefield, Dumas; Jesse Wright, Aledo.
PUNTER: Collin Bradley, Hallsville; Norberto Contreras, EP
Parkland; Ryan Erxleben, Lake Travis; Casey Felton, Canyon Randall;
Joey Neale, WF Rider; Edgar Salcido, EP Del Valle.
END LIST


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
Sherman 4201 Texoma Pkwy (903) 892 -8123 Ardmore 2624 S. Commerce (580) 223-0946
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 36359659 - http://kxii.com/a?a=36359659