H.S. Hoops Scores - Friday, March 4, 2011

TEXAS HIGH SCHOOL HOOPS
----------------------------------------
BOYS
Kingwood Northeast 64, TCS 61 (State Semifinals)
Lanville 58, Dodd City 55
Clyde-Eula 55, Muenster 44
Melissa 57, Crawford 30

GIRLS
TCS 49, Victory Faith 30 (State Semifinals)

OKLAHOMA HIGH SCHOOL HOOPS
---------------------------------------------------
BOYS
Ardmore 47, McGuinness 45
Stilwell 43, Idabel 42
Cache 67, Madill 56
Coalgate 46, Stroud 44
Millwood 67, Stratford 47
Okemah 55, Hugo 46
Millwood 67, Stratford 47

GIRLS

Morris 49, Tishomingo 27
Star Spencer 41, Byng 29
Spiro 74, Hugo 53

STATE SCORES
-------------------------------
BOYS BASKETBALL
Class 2A Area I
Area
Consolation Semifinal
Dale 31, Thomas Fay Custer 25
Class 2A Area II
Area
Consolation Semifinal
Carnegie 46, Cordell 29
Championship
Millwood 67, Stratford 47
Class 2A Area III
Area
Consolation Semifinal
Porter Consolidated 48, Haskell 45
Consolation
Pawnee 67, Chouteau-Mazie 40
Class 2A Area IV
Area
Championship
Talihina 57, Preston 42
Class 3A Area I
Area
Consolation Semifinal
Purcell 53, Kingfisher 50, OT
Championship
Mount St. Mary 53, Washington 45
Class 3A Area II
Area
Consolation Semifinal
Victory Christian 51, Sequoyah Tahlequah 29
Championship
Verdigris 56, Keys (Park Hill) 40
Class 3A Area III
Consolation
Coalgate 46, Stroud 44
Championship
Oklahoma Centennial 52, OKC Northeast 48
Class 3A Area IV
Consolation
Eufaula 52, Holdenville 38
Class 4A Area I
Consolation
Anadarko 51, Bethany 48, OT
Class 4A Area II
Consolation
Cache 67, Madill 56
Championship
Douglass 100, Piedmont 57
Class 4A Area III
Consolation
Cascia Hall 49, Metro Christian 37
Championship
Locust Grove 56, Vinita 49
Class 4A Area IV
Consolation
Stilwell 43, Idabel 42
Championship
Roland 67, Tecumseh 37
Class 5A Area East
Consolation
Tulsa Edison 51, Bishop Kelley 44
Championship
Booker T. Washington 75, Memorial 39
Central 52, Tulsa East Central 45
Class 5A Area West
Consolation
Duncan 58, Shawnee 51
Championship
Ardmore 47, McGuinness 45
Carl Albert 51, MacArthur 49
Class 6A Area East
Consolation
Bixby 52, Stillwater 51
Putnam North 68, Muskogee 61
Championship
Jenks 46, Bartlesville 39
Union 66, Del City 43
Class 6A Area West
Consolation
Mustang 47, Lawton 44
Championship
Edmond Santa Fe 48, Edmond Memorial 37
Midwest City 72, Putnam City 69
Class A State Tournament
Semifinals
Cheyenne 62, Stuart 60, 2OT
Ft. Cobb-Broxton 43, Hydro-Eakly 38
Class B State Tournament
Semifinal
Graham 63, Red Oak 41
GIRLS BASKETBALL
Class 2A Area I
Consolation
Newkirk 45, Tonkawa 39
Championship
Thomas Fay Custer 52, Fairview 48
Class 2A Area II
Consolation
Apache 63, Walters 60
Championship
Millwood 51, Snyder 40
Class 2A Area III
Consolation
Oklahoma Union 50, Colcord 45
Class 2A Area IV
Championship
Savanna 75, Oktaha 39
Class 3A Area I
Consolation
Kingfisher 48, Mount St. Mary 44
Championship
Prague 39, Perkins-Tryon 34
Class 3A Area II
Consolation
Adair 40, Pawhuska 19
Championship
Kansas 44, Verdigris 37
Class 3A Area III
Consolation
Chandler 48, Beggs 45
Championship
Bethel 46, OKC Northeast 45
Class 3A Area IV
Consolation
Spiro 74, Hugo 53
Championship
Morris 49, Tishomingo 27
Class 4A Area I
Consolation
Bethany 53, Newcastle 35
Championship
Weatherford 47, Anadarko 44, OT
Class 4A Area II
Consolation
Star Spencer 41, Byng 29
Championship
Cache 75, Harrah 60
Class 4A Area III
Consolation
Jay 50, Berryhill 42
Championship
Vinita 65, Cushing 37
Class 4A Area IV
Consolation
Wagoner 48, Tulsa Webster 42
Championship
Fort Gibson 57, Roland 30
Class A State Tournament
Semifinals
Calumet 34, Chattanooga 31
Cyril 45, Frontier 40
Class B State Tournament
Semifinals
Corn Bible Academy 52, Balko 47
Hammon 47, Erick/Sweetwater 41


Sherman 4201 Texoma Pkwy (903) 892 -8123 Ardmore 2624 S. Commerce (580) 223-0946
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 117449733