November 25, 2014

Weather

Fair

57°
Conditions at North Texas Regional Airport, TX
Save Email Print Bookmark and Share
A A

Texas Primary Results: March 7th

Video will be available shortly.





















































































































































































































































































































































































































































































































































































































Cooke County - Final
Results


County
Judge- Republican Primary

Frieda
Fiske
1,267
Bill
Freeman (i)
1,300
25
precincts total/ALL PRECINCTS IN
County
Commissioner, Pct. 2- Republican Primary
Bill
V. Cox (i)
391
Steve
Key
586
Winner
faces democratic candidate
Nathan
Hansard in November.
5
precincts total/ALL PRECINCTS IN

Grayson County


County Judge- Republican Primary

Tim
McGraw (i)
3,555
Drue
Bynum
5,672
no
Democratic challenger
54
precincts total/53 out of 54 precincts
County
Commissioner, Pct. 4- Republican Primary
Mike
Hunter
1,046
C.E.
"Gene" Short (i)
1,455
winner
faces Democrat Mike Brady in Nov.
13
precincts total/12 out of 13 precincts
Justice
of the Peace, Pct. 2- Republican Primary
James
Harris (i)
1,971
Joe
Pell
775
no
Democratic challenger
16
precincts total/15 out of 16 precincts
State
Representative, District 62- Republican Primary
Larry
Phillips (i)
5,100
Charlie
Williams
4,247

winner faces Dem. Pete Veeck
in Nov. serves Grayson & Fannin Counties

54
precincts total/ 53 out of 54 precincts

Fannin County - Final
Results


County


w:st="on"> Clerk-

Democratic Primary
Tammy
Rich
888
Rhonda
Jones
505

19 precincts total / ALL PRECINCTS
IN
J.P.
Pct. 1- Republican Primary
Mike
Dryden
367
Eileen
Cox
467
winner
faces Democrat incumbent Joe C. Dale in Nov.
10
precincts total/ALL PRECINCTS IN
J.P.
Pct. 3- Democratic Primary
Chris
Peebles Dacus
52
C.
Emery Banker (i)
233
J.D.
Atchley
151
no
Republican challenger in Nov.
4 precincts total/ ALL PRECINCTS
IN


Lamar

County
-
Final Results


County
Clerk-
Democratic Primary

Kathy
Marlowe (i)
2,529
Jenna
Armstrong
1,079
no
Republican race.
31
precincts total/ALL PRECINCTS IN
Commissioner, Pct. 2- Democratic
Primary
Lonnie
Layton
389
Carl
L. Steffey (i)
254
8
precincts
total/ALL PRECINCTS IN
Commissioner,
Pct. 4- Democratic Primary
Roger
S. Johnson
481
Jackie
Wheeler (i)
599
7
precincts total/ALL PRECINCTS IN
J.P.
Pct. 3- Democratic Primary
Bruce
Anthony Ford
46
Eddie
Almond
257
Tim
Risinger
240
4
precincts
total/ ALL PRECINCTS IN
J.P.
Pct. 5, Place 2- Democratic Primary
Ernie
Sparks (i)
1,348
Todd
Varner
714
winner
faces Republican Jerry Lynn Williams in Nov.

14
precincts total/ALL PRECINCTS IN


 


Murray County Sales
Tax


For


Against


 


Ardmore City Commmissioner


John L. Moore


Don Anderson

1,938


217


 


 


420


86

Statewide Races
- Final Results

State
Senator, District 2- Republican Primary

Bob
Deuell (i)
5,917
Tim
McCallum
2,794
no
Dem. Challenger. Serves w:st="on"> Fannin County
.  Also, Delta,
Hopkins , Hunt, Rockwall, Kaufman, Rains,
Van Zandt, and parts of Dallas and
Smith w:st="on"> Counties
.
U.S.
Senator- Democratic Primary
Darrel
Reece Hunter
29,849
Gene
Kelly
(runoff)
62,811
Barbara
Ann Radnofsky (runoff)
77,497
winner
will face Sen. Kay Bailey Hutchison in November
Governor-
Democratic Primary
Chris
Bell
108,107
Bob
Gammage
50,410
Rashad
Jafer
14,175
Governor-
Republican Primary
Rhett
R. Smith
11,645
Rick
Perry (i)
220,095
Star
Locke
9,481
Larry
Kilgore
18,320
Lt.
Governor- Democratic Primary
Maria
Luisa Alvarado (runoff)
71,857
Adrian

De Leon
38,378
Benjamin
Z. Grant (runoff)
60,345
Lt.
Governor- Republican Primary
Tom
Kelly
52,543
David
Dewhurst (i)
197,102
Commissioner
of Agriculture- Democratic Primary
Hank
Gilbert
109,543
Koecadee
Melton Jr.
44,723
Ag Commissioner Susan Combs
is the lone Republican running for Comptroller, winner of Dem. race faces
Rep. State Senator Todd Staples in Nov.
Railroad
Commissioner- Republican Primary
Buck
Werner
85,211
Elizabeth
Ames Jones(i)
144,601
winner
faces Dem. candidate Dale Henry in Nov.
Justice,
Supreme Court, Place 2- Republican Primary
Steve
Smith
108,079
Don
Willett (i)
112,010
winner
faces Dem. Bill Moody in Nov.
Presiding
Judge, Court of Criminal Appeals- Republican Primary
Tom
Price
102,967
Sharon
Keller (i)
119,217
winner
will face Democrat J.R. Molina in Nov.
Judge,
Court of Criminal Appeals, Place 8- Republican Primary
Terry
Keel
63,350
Robert
Francis
51,601
Charles
Holcomb (i)
94,812
Justice,
6th Court of Appeals District, Place 2- Republican Primary
Baily
C. Moseley
4,949
Andrew
G. Khoury
4,001
MC
Bruder
647
winner faces Dem. Ben Franks in Nov.
incumbent Donald Ross is retiring. Bruder is a
Fannin
County
resident.



(i) incumbent