Advertisement

Texas High School Softball Playoff Pairings Apr. 28-May 1

(KOLNKGIN)
Published: Apr. 27, 2021 at 11:05 PM CDT|Updated: Apr. 29, 2021 at 11:47 AM CDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

(KXII) - Here is a full list of area Texas High School softball first round playoff pairings from April 28th, through May 1st.

Wednesday, April 28:

Trenton vs. Cumby @ Chisum 6:00

Thursday, April 29:

Muenster vs. Chico @ Era 5:00 (Game 1 & 2)

Lindsay vs. Windthorst @ Windthorst 5:00 (Game 1)

Gunter vs. Rains @ Melissa 6:00 (Game 1)

Ector vs. Campbell @ Blue Ridge 6:00

North Lamar vs. Kilgore @ Quitman 6:00 (Game 1)

Honey Grove vs. Cooper @ Chisum 6:00

Pilot Point vs. Keene @ Haltom High 6:00

Celina vs. Midlothian Heritage @ Midlothian High 6:00 (Game 1)

Melissa vs. Ranchview @ Highland Park 6:00

Sam Rayburn vs. Celeste @ Leonard 6:30

Whitewright vs. Grand Saline @ Community 6:30 (Game 1)

Collinsville vs. Petrolia @ Bowie 7:00

Valley View vs. Grandview @ Little Elm 7:00 (Game 1)

Bonham vs. Edgewood @ Princeton 7:00 (Game 1)

Bells vs. Prairiland @ Chisum 8:00 (Game 1)

Friday, April 30:

Van Alstyne vs. Ferris @ Community 5:00 (Game 1)

Lindsay vs. Windthorst @ Lindsay 5:00 (Game 2 & 3)

Tom Bean vs. Wolfe City @ Anna 5:30 (Game 1)

Whitesboro vs. Dallas Life Oak Cliff @ Frisco High 6:00 (Game 1)

Era vs. Archer City @ Era 6:00 (Game 1)

S&S vs. Maypearl @ Little Elm 6:00

Bonham vs. Edgewood @ Princeton 6:00 (Game 2 & 3)

Paris vs. Bullard @ Grand Saline 6:00 (Game 1)

North Lamar vs. Kilgore @ Quitman 6:00 (Game 2 & 3)

Bells vs. Prairiland @ Bells 7:00 (Game 2)

Celina vs. Midlothian Heritage @ Celina 6:00 (Game 2)

Valley View vs. Grandview @ Little Elm 7:30 (Game 2)

Saturday, May 1:

Van Alstyne vs. Ferris @ Community 10:00 (Game 2 & 3)

Tom Bean vs. Wolfe City @ Anna 10:30 (Game 2 & 3)

Celina vs. Midlothian Heritage @ Irving High 11:00 (Game 3)

Paris vs. Bullard @ Grand Saline 12:00 (Game 2 & 3)

Valley View vs. Grandview @ Little Elm 1:00 (Game 3 if needed)

Archer City vs. Era @ Archer City 1:00 (Game 2 & 3)

Muenster vs. Chico @ Era 2:00 (Game 3 if needed)

Whitewright vs. Grand Saline @ Community 3:00 (Game 2 & 3)

Gunter vs. Rains @ Melissa 6:00 (Game 2 & 3)

Bells vs. Prairiland @ Prairiland 6:00 (Game 3 if needed)

Whitesboro vs. Dallas Life Oak Cliff @ Frisco High 11:00 (Game 2 & 3)

1st round bye:

Dodd City

Copyright 2021 KXII. All rights reserved.