ECU Student-Athletes Honored at Annual Athletics Awards Banquet

The East Central University Department of Athletics honored its 2014-15 student-athletes at the annual Athletics Award Banquet at the Chickasaw Business & Conference Center.

Photo Gallery

The top awards for the year, Male and Female Scholar-Athlete of the Year, went to men's tennis senior Marc Fillat and soccer senior Margaret Glutz, who earned her second-straight Female Scholar-Athlete of the Year honor.

"The Scholar-Athlete of the year award is the highest recognition we bestow upon an ECU Student-Athlete," said Director of Athletics, Dr. Jeff Williams. "Honorees demonstrate their success as a student and as an athlete. Not only do we see irrefutable signs of their success within Tiger Athletics, but many times honorees are recognized by constituents within the ECU community, the Ada community, the Great American Conference, CoSIDA, coaches associations and the NCAA. To win a Scholar-Athlete of the year award is the embodiment of what being an NCAA Student-Athlete is all about."

Fillat is a marketing major with a 3.80 GPA and has been named to the All-GAC First team for the past three seasons. The Vilassar de Mar, Spain native has also helped the Tigers to three GAC Runner-Up titles in his career. He has been recognized as a 2014-15 CoSIDA Academic All-District First Team and three-straight GAC All-Academic Team honors.

Glutz is an elementary education major with a 3.92 GPA and has been honored as an All-GAC First Team selection all four seasons in an orange and black uniform. The Mansfield, Texas, native has also been honored as the GAC Defender of the Year and GAC Freshman of the Year and has claimed all-region honors twice. A member of the Tigers defense, she started all 18 matches in 2014 and was named to the GAC All-Tournament team for the third-straight season.

Here is a complete list of the awards and the 60 student-athletes that will graduate next month or after the summer session:

Jerry Anderson Award (graduating senior in kinesiology) - Katie Glutz (Soccer)

Women's Soccer
Most Outstanding Offensive Player - Katie Glutz
Most Outstanding Defensive Player - Margaret Glutz

Women's Cross Country
Most Valuable Runner - ReGina Germaine
Newcomer of the Year - Marisa Meza

Men's Cross Country
Most Outstanding Runner - Juan-Joel Pacheco Orozco
Newcomer of the Year - Miles Mitchell

Football
Most Outstanding Offensive Lineman - Travis Henning
Most Outstanding Offensive Specialist - JoJo Snell
Most Outstanding Defensive Lineman - Daniel Holland
Most Outstanding Defensive Specialist - Jameel Whitney
Most Valuable Player - Daniel Holland

Volleyball
Offensive Player of the Year - Hayley Gerken
Defensive Player of the Year - Dahyana Essix

Women's Basketball
Most Outstanding Player - Dilan Webster
Tiger Award - Jalyn Jackson

Men's Basketball
Wayne Cob Award - Stirling Thomas
Tiger Award - Henry Pwono

Softball
Tiger Tough - Kaile Marcum
Co-Most Valuable Players - Jordynn VanPelt and Marissa Shaffer

Baseball
Ken Turner Award (Overall excellence) - Lucas Kaplan
Waner Award (Overall team commitment) - Nick Spini
Chris Lane "Tiger" Award - Cale Russell

Men's Golf
Player of the Year - Jason Goben
Most Dedicated Player - Bryce Newton

Women's Golf
Player of the Year - Madelyn Lehr
Most Dedicated Player - Sarah DeLong

Men's Tennis
Most Valuable Player - Nate Kipping

Women's Tennis
Most Valuable Player - Gloria Mayorga

Spirit
Cheerleader of the Year - Alyson Chapman
Most Inspirational - Morgan Pruitt

Strength & Conditioning
Female Strength Athlete of the Year - Lacey Williams (Softball)
Male Strength Athlete of the Year - Gumaro Murphy (Football)

Athletic Training
Junior ATEP Student of the Year - Kelli Kessinger
Senior ATEP Student of the Year - Manuel Pena

Male Scholar-Athlete of the Year - Marc Fillat (Men's Tennis)

Female Scholar-Athlete of the Year - Margaret Glutz (Soccer)

2014-15 Graduating Seniors
Baseball - Ariel Adut, Andrew Ayrado, Casey Chenoweth, Ty Huie, Lucas Kaplan, Luc Pomales, Cale Russell, Nick Spini, Eric Swann, Dustin Torres

Women's Basketball - Taylor Fischer, Janee Garza, Ashleigh Kelman-Poto, Erin Walling, Dilan Webster

Men's Basketball - Henry Pwono

Men's Cross Country - Ruganza Mugisha

Women's Cross Country - ReGina Germaine

Men's Golf - Seth DeLong, Mickane Replogle

Women's Golf - Lindsey Lunceford, Shay Shaw, Payton Taylor

Football - Michael Allen, Marcus Beale, Daren Campbell, Chance Carey, Eli Cook, Deon Criss, Carter Grigg, Daniel Holland, Terrance Holloman, Joel Reser, Kellen Taeatafa-De La Rosa, JuJu Turituri, Robert VanDeripe, Jameel Whitney

Student Athletic Trainers - Chelsie Barnes, Austin DeLaporte, Chase Gambol, Melissa Loewen, Ryan Morrison, Jennifer Moore, Manuel Pena, Britany Pharr, Katie Stout

Soccer - Adrian Fairchild, Milan Galloway, Katie Glutz, Margaret Glutz, Kristina Gonzalez, Taylor Graves, Kourtney Holleman, Laiken Knight, Jessica Stibbens

Softball - Samantha McGraw, Peyton Watson, Lacey Watson

Men's Tennis - Max DeJuan, Marc Fillat, Nate Kipping

Women's Tennis - Elisabeth Dignard, Virginie Rodriguez

Volleyball - Josephy Cypert